Relacja z II Ogólnopolskich Warsztatów Szefów Logistyki

Prawdziwi zawodowi entuzjaści na LogDays 2013

Jak mediować z przewoźnikiem, kiedy towar dociera w złym stanie do odbiorcy? W jaki sposób przekonać zarząd do inwestycji w logistykę, na której zyska cała firma? Czy można ograniczyć wypadki w magazynie, inwestując w nowoczesne systemy do zarządzania flotą wózków widłowych? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskali uczestnicy drugiej edycji Ogólnopolskich Warsztatów Szefów Logistyki LogDays, które w tym roku odbyły się 15 i 16 maja w urokliwym Pałacu Wąsowo pod Poznaniem.

W tym roku przygotowaliśmy na LogDays aż 16 tematów warsztatów (prezentujemy je w ramce „16 warsztatów LogDays 2013”), spośród których uczestnicy wybierali 10 najbardziej odpowiadających ich codziennym wyzwaniom zawodowym. Dotykaliśmy w nich zarówno zagadnień związanych z funkcjonowaniem magazynu, organizacją transportu, jak i nowoczesnych rozwiązań, które pozwalają zapewnić bezpieczeństwo pracowników w magazynie, a także zwiększyć wydajność ich pracy. A wszystko to przy wykorzystaniu praktycznych pokazów i konkretnych zadań do rozwiązania, do których uczestnicy LogDays podeszli w tym roku bardzo aktywnie, zaskakując zarówno nas, organizatorów, jak i trenerów.

Wisienką na LogDaysowym torcie były Podchody kreatywne, które odbyły się pierwszego dnia. Zespół z Concordia Design konkretnymi zadaniami rozwijał kreatywność uczestników, definiował rolę każdej z osób w zespole i kompetencje menedżerskie, a także uczył wyzwalać synergię w codziennej pracy. Przede wszystkim jednak integrował, co zaowocowało miłą atmosferą podczas wieczornego Business Grill.

Najlepszą wizytówka LogDays są jednak opinie uczestników – także trenerów i partnerów. Publikujemy je z prawdziwą przyjemnością, dziękując wszystkim za przyjęcie zaproszenia na LogDays. Już dziś zapraszamy do wzięcia udziału w trzeciej edycji warsztatów. Gdzie chcielibyście Państwo spotkać się w przyszłym roku? Czekamy na Wasze sugestie!

16 warsztatów LogDays 2013

  • Dorota Raben – Lider a menedżer. Wyzwania współczesnego przywództwa.
  • Rafał Gryganiec – Dobór opon a bezpieczeństwo pracy.
  • Patryk Grzelak – Jak skutecznie planować, nadzorować i rozliczać proces dostawy towaru?
  • Jacek Pacholik, Marek Wierzbicki – Zarządzanie stokiem w specyficznych przypadkach obrotu towarowego.
  • Anna Żurek, Arkadiusz Żurek – Wyzwania logistyczne na rynkach wschodnich.
  • Tomasz Ziemba – Kierowca a wizerunek firmy. Mądry menedżer przed szkodą.
  • Tobiasz Jakubczak – Efektywne zarządzanie flotą wózków widłowych.
  • Dawid Doliński – Sprawdzone techniki zarządzania zapasami, poprawiające wynik finansowy firmy.
  • Wojciech Zaręba – Budowanie zespołu i polityka wynagradzania.
  • Bartosz Jacyna, Łukasz Musialski – Mówił dziad do obrazu – czyli przychodzi logistyk do zarządu. Skuteczna komunikacja logistyki z zarządem.
  • Michał Pajdak – 60 sekund od sukcesu – czyli jak w minutę przekazać ideę.
  • Piotr Bzowski – Magazynowa gra w zielone – zrównoważone budownictwo w budynkach przemysłowo-magazynowych na przykładzie PointPark Poznań.
  • Tomasz Dworczak – Ocena dostawców a redukcja kosztów w łańcuchu dostaw.
  • Robert Lubandy – Wprowadzenie do metodyki Balaced Scorecard (zrównoważone karty wyników) dla oddziałów logistyki.
  • Emilia Gawryluk – Sprawdzone techniki negocjacji kontraktów z przewoźnikami i dostawcami.
  • Katarzyna Kamińska, Marceli Kwaśniewski – Jak skutecznie osiągać porozumienie między kontrahentami w branży transportowej?

Opinie

Rafał Gryganiec, doradca techniczno-handlowy Solideal Polska

Parafrazując klasyka – „w pięknych i niepowtarzalnych okolicznościach przyrody” – tak jest w zespole hotelowo-konferencyjnym Pałacu Wąsowo koło Poznania. Dodatkowo atmosferę budował najpiękniejszy w roku miesiąc – maj, w trakcie trwania warsztatów wyjątkowo piękny i słoneczny. Z entuzjazmem i przyjemnością uczestniczyłem w drugich Ogólnopolskich Warsztatach Szefów Logistyki LogDays. Już przed ich rozpoczęciem organizatorzy zadbali o to, by każdy uczestnik sam decydował, który z warsztatów jest dla niego najistotniejszy i w którym chciałby uczestniczyć. To pozwoliło utworzyć indywidualny harmonogram warsztatów dla wszystkich uczestników dwóch dni szkoleniowych. Większość prezentowanych tematów dotyczyła zagadnień typowo logistycznych. Dla osób na co dzień zajmujących się doradztwem techniczno-handlowym w firmie dystrybucyjnej też znalazły się interesujące warsztaty. Chodzi tu chociażby o ćwiczenia z zakresu mediacji i szukania rozwiązań w trudnych sytuacjach pomiędzy partnerami biznesowymi czy ćwiczenie polegające na zaprezentowaniu w przekonujący sposób w bardzo krótkim czasie idei i osiągnięciu przy tym zamierzonego celu. Każdy znalazł tutaj konkretne informacje, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane w celach zawodowych, jak i w życiu codziennym. Większość uczestników warsztatów poza możliwością czynnego wzięcia udziału w szkoleniach, sama będąc ekspertem w określonej dziedzinie, prowadziła warsztaty.
Podsumowując: ciekawa formuła imprezy, ćwiczenia w niewielkich grupach, interesujące zagadnienia i bardzo dobra organizacja całości.
Organizatorom gratulujemy ciekawej formy organizacyjnej.

Anna Żurek, kierownik ds. handlu i marketingu Instytut INTL

LogDays 2013 zostanie na długo w naszej pamięci. W tym roku warsztaty odbywały się w przepięknym kompleksie pałacowo-parkowym w Wąsowie. Pogoda dopisała, liczba gości dopisała! Program warsztatów był rozbudowany, a wszyscy trenerzy przygotowali bardzo ciekawe wystąpienia. Instytut INTL zaprezentował temat „Wyzwania logistyczne na rynkach wschodnich”. Naszym zadaniem było opowiedzieć o faktach i mitach, z jakimi są kojarzone rynki wschodnie, w tym najbliższe nam kraje sąsiednie: Rosja, Białoruś i Ukraina. Uczestnicy podczas trwania warsztatu mieli także do wykonania zadanie związane z tematyką eksportu towarów na rynek rosyjski. Zależało nam, aby uczestnicy mogli pracować w grupach oraz by za pomocą metody burzy mózgów mogli znaleźć jak najlepsze rozwiązania. Każda zwycięska grupa, która miała najlepsze pomysły, otrzymywała od nas prezent – rosyjskie matrioszki. Piękne matrioszki były także atrakcją i symbolem naszego stoiska. Bardzo się cieszę, że nasze warsztaty budziły takie zainteresowanie. Już pierwszego dnia zabrakło miejsc, ponieważ goście dopisywali się na nasze szkolenia. Misją Instytutu INTL jest szerzenie wiedzy na temat rynków wschodnich oraz zachęcanie przedsiębiorców do inwestowania na tych obszarach, które oferują dziś naprawdę wiele. Wciąż niewykorzystany jest potencjał środkowej Rosji, Białorusi czy Kazachstanu.
Instytut INTL już czeka na Log Days 2014!

Bartosz Jacyna, starszy doradca logistyczny, Logisys

Tegoroczna edycja LogDays okazała się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń logistycznych. Prowadzony przeze mnie warsztat „Mówił dziad do obrazu – czyli przychodzi logistyk do zarządu” skłonił mnie do kilku refleksji . Jeśli zarząd nazywa logistyków darmozjadami, trudno sobie wyobrazić, że jest to partnerska relacja i owocne wykorzystywanie potencjału drzemiącego w ludziach, jak i w logistyce jako narzędziu konkurencji. A tak opisał nam tę relację jeden z uczestników. Wyzwań jest zatem sporo. Muszę przyznać, że tym razem warsztaty przeszły nasze oczekiwania pod kątem zaangażowania uczestników i ich podejścia do problemu. Kluczem do sukcesu jest bowiem kolejność argumentów, która musi uwzględniać perspektywę zarządu, czyli zysk, bezpieczeństwo biznesu i utrzymanie relacji ze zdobytymi klientami. Podsumowując, LogDays były świetną platformą do dyskusji, dzielenia się wiedzą oraz wypracowywania rozwiązań problemów logistyków. A wszystko odbyło się w miłej atmosferze urokliwego pałacu w Wąsowie.

Tobiasz Jakubczak, specjalista ds. produktu STILL Polska

W tym roku STILL po raz pierwszy uczestniczył w warsztatach LogDays. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów. Przede wszystkim dlatego, że uczestnikami byli w dużej mierze specjaliści w swojej dziedzinie, którzy na co dzień mają do czynienia z problemami związanymi z zarządzaniem flotą wózków widłowych. Sporym atutem jest forma warsztatowa, czyli praca w niewielkich grupach, która dała nam możliwość lepszego przedstawienia zagadnienia. Umożliwiła także dyskusję z uczestnikami, której czasem brakuje podczas większych wydarzeń. Zainteresowanie naszymi warsztatami utwierdziło nas w przekonaniu, że temat wydajnego zarządzania flotą wózków widłowych jest coraz istotniejszy. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wcześniej elementy, można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że III edycja LogDays będzie jeszcze większym sukcesem.

Patryk Grzelak, interLAN

Tegoroczna edycja warsztatów LogDays po raz kolejny potwierdziła, jak bardzo potrzebne są tego typu spotkania. Dlaczego? Bo każdy z nas chce podnosić swoje kompetencje, bo wymiana doświadczeń z innymi specjalistami w branży daje znacznie więcej niż niejedno szkolenie, bo to wydarzenie, które integruje branżę logistyczną. A to wszystko w pięknym otoczeniu kompleksu pałacowo-parkowego w Wąsowie. Oby tak dalej!

Wojciech Zaręba, dyrektor Pionu Operacyjnego w Centrum Dystrybucyjnym Kaufland w Woli Krzysztoporskiej

Pani Ania – redaktor naczelna „Nowoczesnego Magazynu”, organizatora LogDays – poprosiła mnie o kilka zdań komentarza na ich temat. Zastanawiałem się, co mógłbym napisać? O świetnych warsztatach, w których miałem przyjemność uczestniczyć i wiele się na nich nauczyć. O ludziach pełnych pasji i zaangażowania, prawdziwych zawodowych entuzjastach, których miałem przyjemność spotkać i poznać. O inspiracjach, jakie z tych warsztatów i spotkań wynikły. O znakomitej atmosferze, nie tylko podczas zajęć, ale i poza nimi.
Mógłbym tak pisać długo, ale jako logistyk znam wartość czasu. Napiszę więc krótko. Niech żałują Ci, którzy nie byli. I niech nie przegapią tych dni w przyszłym roku. Szczerze polecam.

Krzysztof Szymanek, specjalista ds. marketingu ISL Innowacyjne Systemy Logistyczne

Dynamiczna konstrukcja warsztatów, różnorodność tematyczna, a przede wszystkim zadania odzwierciedlające realne problemy to najlepsze według mojej oceny atuty tegorocznych warsztatów LogDays. Jako Partner Techniczny warsztatów przedstawiłem krótką prezentację dotyczącą kwestii inwestowania w regały automatycznie jako alternatywę dla zakupu nowego magazynu czy dodatkowej powierzchni. To, co doceniłem najbardziej, to uczestnictwo i pełne zaangażowanie w rozwiązywanie zaproponowanych przez prowadzących zadań. Udało mi się na chwilę wcielić się w rolę kierowników logistycznych, kierowników magazynów, spedytorów, pracowników utrzymania ruchu, co dla dostawcy rozwiązań automatycznych dedykowanych tym działom przemysłu jest bardzo cennym doświadczeniem. Warsztaty LogDays to połączenie teorii z praktyką, to wysiłek intelektualny, ale i przyjemne odczucie sprawdzenia własnych kompetencji i zadowolenia z odniesionych sukcesów. Duży plus dla wszystkich uczestników za ich imponującą kreatywność.

Agenda